Product Category
loading
Share to:
whatsapp sharing button
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
sharethis sharing button
Freestanding 4 Burner Induction Cooktop LT-B300IV-B135
Availability:
  • LT-B300IV-B135
  • Lestov
Product advantages
  • The 360-degree knob switch makes the cooking operation simple and convenient.
  • High-strength glass-ceramic, 4 mm thickness, load-bearing capacity og one burner is about 50 kg;
  • Easy to read LED display;
  • Anti-slip foot design to prevent scratching the surface.
  • More than 95% energy efficiency and eco-conscious designs;
  • Be adaptable to voltage fluctuation, IPX3 protection level.
the-core-part-of-Lestov-commercial-induction-hob
煲仔炉详情页20220219_06
煲仔炉详情页20220219_05
Product Quick Details
Freestanding 4 Burner Induction Cooktop
Model
LT-B300IV-B135/B105
Dimensions
Height
800+150 mm
Width
800 mm
Length
700 mm
Electric Requirement
Watts
3500w*4 / 5000w*4
Voltage
220V/380 V
Phase
3 Ph
Material
Stainless steel # 201 / Stainless steel # 304
Glass Diameter
300 mm
Heating Diameter
210 mm
Glass thickness
4 mm