Product Category
loading
Share to:
whatsapp sharing button
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
sharethis sharing button
Double Burners Professional Induction Wok Cooker LT-D600II-E112
Availability:
  • LT-D600II-E112
  • Lestov
Product Quick Details
Model
LT-D600II-E112
Dimensions
Height
800+400 mm
Width
900 mm
Length
1600 mm
Electric Requirement
Watts
12 kw*2
Voltage
380 v
Phase
3 Ph
Material
Satinless steel #201 / Stainless steel #304
Capacity / Burner
25 Liters
Wok Pot Diameter
600 mm
Wok Pot Depth
205 mm
Pot Material
Stainless steel # 409
Burners No
2
Water pressure
 0.1-0.6 Mpa
Water-inlet connection
1/2 inch pipe  (DN15,  Ф20mm)
Packing Type
Wooden box
Net Weight
150 kg
Packing Weight
360 kg
Warranty
1 year
Certificate
CE
Application
Restaurants, hotels, catering, factories, schools, etc
Cooking Ways
Stir-frying, frying, steaming and boiling...
Product Specification
Model
Size(D*W*H) mm
Power
(Kw)
Voltage(V)
Length
Width
Height
LT-D600II-E112
1600
Product Features
  • More than 95% energy efficiency and eco-conscious designs;