Product Category
loading
Share to:
whatsapp sharing button
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
sharethis sharing button
Chinese Industrial Induction Wok Burner with Pot LT-X400-E108Y
Availability:
  • LT-X400-E108Y
  • Lestov
Product Parameters
Model
LT-X400-E108Y
Dimensions
Height
800+400 mm
Width
1100 mm
Length
1050 mm
Electric Requirement
Watts
8 kw / 12 kw / 15 kw / 18 kw
Voltage
380 v
Phase
3 Ph
Material
Stainless steel #201 / Stainless steel #304
Volume
17.5 Liters
Glass Diameter
400 mm
Wok Pot Diameter
500 mm
Wok Pot Depth
159 mm
Cookware Material
Stainless steel, iron, cast iron
Water pressure
 0.1-0.6 Mpa
Water-inlet connection
1/2 inch pipe  (DN15,  Ф20mm)