Product Category
loading
Share to:
whatsapp sharing button
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
sharethis sharing button
Double Burners Heavy Duty Induction Wok Burner LT-X400II-E108Y
Availability:
  • LT-X400Ⅱ-E108Y
  • Lestov
Product Quick Details
Model
LT-X400Ⅱ-E108Y
Dimensions
Height
800+400 mm
Width
1100 mm
Length
2000 mm
Electric Requirement
Watts
8kw*2 / 12kw*2 / 15kw*2 / 18kw*2
Voltage
380 v
Phase
3 Ph
Material
Stainless steel #201 / Stainless steel #304
Volume / Per burner
17.5 Liters
Glass Diameter
400 mm
Wok Pot Diameter
500 mm
Wok Pot Depth
159 mm
Cookware Material
Stainless steel, iron, cast iron
Burners No
2
Water pressure
 0.1-0.6 Mpa
Water-inlet connection
1/2 inch pipe  (DN15,  Ф20mm)